Global Chemia

Firma sprzątająca: 1. chemia na start

Otwieramy nowy biznes: firma sprzątająca. W zasadzie, początki tego biznesu są zwykle takie same – pranie tapicerek meblowych, samochodowych, pranie wykładzin i dywanów. I tak zaczynają chyba wszyscy. O tym, jak formalnie otworzyć firmę, dowiecie się z tysiąca stron z Internetu i tego tematu nie będziemy powielać. Natomiast postaramy się przybliżyć, jaka chemia będzie dobra na start – czyli jakie profesjonalne środki chemiczne wybrać, by zacząć prać tapicerkę meblową i samochodową i zacząć w tą branżę się “wkręcać”. Zaczynamy.

Firma sprzątająca – pranie tapicerki

Takie są początki – nie ma co zaprzeczać. Pranie tapicerki meblowej, czy samochodowej, to całkiem fajny biznes. Nie dla każdego jednak. Trzeba pamiętać, że to praca fizyczna, trzeba się schylać, siada kręgosłup. Ale jeśli jesteśmy sprawni fizycznie, bez problemu sobie poradzimy. Siła fizyczna to jednak jedno. Sprzęt, którego używamy to drugie. A dobrze dobrana profesjonalna chemia – to trzecie. Na rynku jest bardzo dużo firm produkujących profesjonalną chemię. Wybór oczywiście należy do każdego indywidualnie. Sami zorientujecie się, na czym się dobrze pracuje. Poniżej przedstawiamy jednak ogólny zarys “chemii na start”.

Prespray

Od tego zaczynamy. Minimalny zestaw chemii do prania tapicerki musi zacząć się od pre-sprayu. Co to? Ano środek chemiczny, który ma za zadanie rozpuścić tkwiący w tkaninie brud. W asortymencie każdego “pracza” powinny znaleźć się przynajmniej dwa pre-spraye: enzymatyczny i alkaiczny.

Pierwszy rodzaj prespray-ów to Global Enzym – z dodatkiem aktywnego tleny Oxybiis, bezpieczny dla włókien carabu, nylonowych i syntetycznych. Prespray enzymatyczny to absolutny must have profesjonalnego pracza. My korzystamy właśnie z Global Enzym.

global enzym

Global Enzym to skoncentrowana mieszanka bio-enzymów o szerokim spektrum działania. Prespray enzymatyczny o wysokim pH stworzony do zwalczania najbardziej uciążliwych, olejowych, tłuszczowych, białkowych i lepkich plam na dywanach i tapicerkach syntetycznych. Na nim pracuje nam się najlepiej. Choć oczywiście na rynku są inne środki. Alternatywą dla Global Enzym będzie Enz-All firmy Chemsepc.

Enz-All Chemspec

Chemspec Enz-All – to jeden z najsilniejszych enzymatyczny pre-spray na rynku zawierający enzymy proteolityczne specjalnie opracowane do usuwania najtrudniejszych zabrudzeń białkowych. Okazał się również niezwykle skuteczny w usuwaniu moczu i kału, krwi, trawy. Skutecznie usuwa tłuszcze, oleje jadalne i zabrudzenia, które można zwykle spotkać w hotelarstwie, gastronomii, opiece zdrowotnej i domu.

Drugi rodzaj prespray-ów – alkaicznych – to m.in. Global Power Blast. To środek czyszczący do silnych zabrudzeń z wykładzin dywanowych. Sproszkowany pre spray rozpuszczalnikowy o wysokim pH do czyszczenia ciągów komunikacyjnych jako środek natryskowy do czyszczenia wstępnego oraz wybawiania plam z dywanów.

Global Power Blast

To jeden z najmocniejszych preparatów alkaicznych typu pre-spray z dodatkiem wodnych i solventowych rozpuszczalników. Doskonały do ​​dywanów komercyjnych, w których potrzebne jest mocniejsze rozwiązanie: pH 12.5 -12.8. I tego używamy.

Środek ekstrakcyjny

Użytą chemię z materiału trzeba jakoś wypłukać. Oczywiście, należy zrobić to przy użyciu profesjonalnego odkurzacza ekstrakcyjnego, by wyciągnąć maksimum wilgoci z podłoża. Do płukania używamy środków ekstrakcyjnych. Jednym z nich jest Global Extraction.

Global Extraction

Global Extraction to silnie skoncentrowany detergent w proszku do płukania ekstrakcyjnego wysokiego pH mocno zabrudzonych wykładzin dywanowych i tapicerki. Wzbogacony dodatkiem aktywnych składników dla tkanin syntetycznych i nylonu. Jego zamiennikiem jest Formuła 90 firmy Chemspec.

Formuła 90 Chemspec

Jest wydajny a przy tym tani. Doskonały do profesjonalnego czyszczenia dywanów i wykładzin. Posiada także wysoką skuteczność. Dozowanie to aż 960 : 1, przy pH 9,5. Posiada inhibitory korozji zabezpieczające elementy metalowe maszyn czyszczących oraz dodatki piano tłumiące. Produkt w stężeniu 960: 1 jest bezpieczny dla wełny. Przeznaczenie: dywany, wykładziny oraz tapicerki syntetyczne i naturalne. Dywany plamoodporne. pH: 9,5 – 11,0.

Niezbędna jest też kwaśna płukanka, w niskim Ph. Dobra w tym celu będzie Fibre & Fabric Rinse B109 firmy Prochem.

 Fibre & Fabric Rinse B109 Prochem

Lekko kwaśny detergentowy preparat do czyszczenia i spłukiwania przeznaczony do stosowania za pomocą spryskiwaczy lub maszyn natryskowo-ssących, zapobiegający powstawaniu zacieków i brunatnych plam na powierzchni delikatnych dywanów i tkanin. Fibre & Fabric Rinse idealnie nadaje się do wykładzin z wełny, dywanów orientalnych, tkanin tapicerskich z bawełny i włókien naturalnych, jak również do wszystkich rodzajów tkanin z włókien sztucznych. Fibre & Fabric Rinse konserwuje wszelkiego rodzaju tkaniny i włókna nadające się do czyszczenia na mokro i pomaga przywrócić właściwe pH dzięki procesowi neutralizacji zasadowego odczynu innych środków do czyszczenia i odplamiaczy. Produkt przyjazny dla wełny — bezpieczne stosowanie w przypadku wełnianych dywanów i wykładzin.

Dzieki zawartym solom neutralizującym i kwaśnym odczynie pH, B109 przeznaczony jest do płukania silnych środków wstępnych i neutralizacji wysokiego pH. Płukanie ekstrakcyjne B109 zapobiega powstawaniu zacieków i brunatnych plam na powierzchni poczas schnięcia. Eliminuje ryzyko przebarwień, stabilizuje kolory. Nie zostawia osadu. Posiada intensywny kwatowy zapach.

Fibre & Fabric Rinse idealnie nadaje się do wykładzin z wełny, dywanów orientalnych, tkanin tapicerskich z bawełny i włókien naturalnych i syntetycznych. Pomaga przywrócić właściwe pH dzięki procesowi neutralizacji zasadowego odczynu innych środków do czyszczenia i odplamiaczy.

Alternatywy:

1) Global Finish.

Global Finish

Global Finish to ultra skoncentrowany kwaśny detergent do płukania ekstrakcyjnego fazy końcowej. Może być stosowany w zbiorniku maszyny jako środek do płukania (ekstrakcji) lub nanoszony jako oprysk w celu neutralizacji pH.

2) Optimal Rinse firmy Chemspec.

Optimal Rinse Chemspec

Chemspec Optimal Rinse to kompletny środek do płukania – ma większą moc czyszczenia niż zwykłe płukanki i wykorzystuje środki zapobiegające  brązowieniu. Neutralizuje pozostałości alkaliczne. Zwiększa wydajność płukania. Poprawia miękkość włókien. Optimal Rinse to łagodny kwasowy środek do płukania, który pełni kilka funkcji w systemie czyszczenia dywanów Chemspec. Zawiera następujące kluczowe elementy: Środki zwilżające umożliwiają penetrację roztworu płuczącego do włókien, zapewniając skuteczne działanie płuczące. Poprawiają także zawieszanie cząstek stałych w wodzie płuczącej, aby nie osadzały się ponownie na włóknach.

3) All Fiber Textile Rinse Chemspec.

all fiber rinse chemspec

Bezpieczny dla wszystkich rodzajów włókien przeznaczonych do prania na mokro. Posiada certyfikat WoolSafe. Produkt używamy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z delikatnymi barwnikami lub chcemy ustabilizować poziom pH i zmniejszyć ryzyko migracji koloru.

4) Clear Water Rinse HydraMaster

Clear water rinse

Clear Water Rinse to produkt, którego głównym przeznaczeniem jest obniżanie pH, które zazwyczaj jest wysokie po użyciu zasadowego presprayu. Nie mniej ważnym powodem dla którego, warto używać CWR jest fakt, że świetnie radzi sobie z zapobieganiem ponownemu zabrudzeniu. Jest to świetny produkt, używany na samo zakończenie czyszczenia aby zneutralizować wysokie pH dywanu i zabezpieczyć go przed ponownym zabrudzeniem.

Odplamiacze

Plamy to jest nieodłączny element tej pracy – a raczej ich wywabianie. Do tego celu służą profesjonalne odplamiacze do określonych grup plam. Nie będziemy się rozwodzić nad tematem pochodzenia plam, odsyłam na inne strony. Tutaj zajmiemy się tylko i wyłącznie must have odplamiaczy w pracy każdego pracza.

Na pierwszy ogień Stain Pro firmy Prochem.

Stain Pro Prochem

Stain Pro to bardzo skuteczny i uniwersalny odplamiacz zasadowy do usuwania zabrudzeń kwasowych oraz tłustych plam po:

– produktach spożywczych, plamach organicznych jak krew, wymiociny, atramenty wodne (tusze

– plam z kawy i herbaty, mleka, śmietany i wina z dywanów i tkanin

Skuteczne usuwanie plam zależy od umiejętności czyszczenia, analizy budowy włókna oraz wyboru odpowiedniego produktu i prawidłowego zastosowania. Bez tej wiedzy, usuwanie plam będzie zawsze trudne i może spowodować trwałe uszkodzenie włókna lub utrwalić plamę.

Bardzo ważnym w zbrojowni każdego pracza środkiem jest P.O.G firmy Chemspec.

HEMSPEC-Paint-Oil-Grease-Remover-POG-Odplamiacz

Bezpiecznie usuwa farby, smary, oleje, smołę, pastę do butów, długopis, tusz, lakier do paznokci, utlenione związki ropy itp. Może być stosowany w rozcieńczeniu 1:4 z wodą.  Po użyciu czyszczoną powierzchnię należy wypłukiwać detergentem (np: Formula 90). Silny zapach rozpuszczalnika!

Zamienniki:

1) Solvex firmy Prochem

Solvex Prochem

Super silna mieszanina nielotnych zmywalnych wodą rozpuszczalników i detergentów do usuwania plam po farbach na bazie oleju, farb emulsyjnych, atramentów, tuszu i innych mocno zawarstwionych plam na dywanach, tkaninach i twardych powierzchniach.

2) Carpet Cleaner F10 Special Stain Remover

Carpet Cleaner F10 Special Stain Remover

3) Forlux UTZ

Forlux UTZ

Forlux UTZ to mocny zmywacz do usuwania trudnych zabrudzeń takich jak: stare etykiety i naklejki*resztki zaschłego kleju*wdeptaną lub wtartą gumę do żucia*ślady szminki*plamy atramentu*plamy tuszu i olejów*sadzę i smołę*inne nierozpuszczalne w wodzie silne zabrudzenia. Usuwa trudne zabrudzenia z takich powierzchni jak drzwi, okna, szyby, PCV, powierzchnie z tworzyw sztucznych, ze szkła, ceramiki, kamienia, tekstyliów itp.

Firma sprzątająca – chemia na start

To w zasadzie tyle, jeśli chodzi o podstawową chemię, by w ogóle zacząć działalność. Oczywiście nie ma tutaj wszystkiego, z czym możecie się spotkać. Katalog jest jak najbardziej otwarty. Posiadanie jednak powyższych produktów sprawi, że będziecie w stanie wykonać 90% zleceń. Odeślę Was do fajnego kanału na Youtube, gdzie kolega z Warszawy wyjaśnia, który prespray lepszy. Warto, w miarę rozrastania się działalności, inwestować w inne środki zwiększając ich ilość. Warto także testować nowe rozwiązania. Jeśli już takowe wypracowaliście, podzielcie się nimi w komentarzu.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

You may also like these

%d bloggers like this: