meszki-owocowe-sposoby

Jak pozbyć się muszek owocówek? 7 sposobów.

Wystarczy tylko, że zostawisz na blacie w kuchni owoce, otwarty słoik z dżemem, czy też niedomytą szklankę. To zaproszenie dla nieproszonych gości. Muszki (meszki) owocówki to zmora niejednego mieszkania. Żyją krótko, ale potrafią wzbudzić irytację. Ich cechą jest to, że rozmnażają się bardzo szybko. Skąd się biorą? Jak pozbyć się muszek owocówek?

Skąd biorą się muszki owocówki?

Samica składa około 20 jaj, z których po 10 dniach wykluwa się nowe pokolenie muszek. Dlatego też nawet kilka takich owadów jest w stanie zasiedlić całą kuchnię i skutecznie utrudnić nam życie. Muszki owocowe to szkodniki, które powodują skażenia żywności roznoszonymi bakteriami. Nie można zatem tego faktu lekceważyć i od razu przystąpić do budowania pułapek.

Muszki owocówki są dużo mniejsze od znanych nam powszechnie much. Mają kilka mm wielkości i żyją bardzo krótko. Przyfruwają zwykle do kuchni przez otwarte okno, a przyciąga je zapach dojrzałych lub nadpsutych owoców i warzyw. Meszki owocówki przyciąga też aromat octu jabłkowego. Jest to ich naturalne pożywienie i miejsce do składania jaj.

Domowe sposoby na muszki owocówki

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak się pozbyć owocówek z kuchni na pewno znajdziesz wiele podpowiedzi i rozwiązań.

Pierwszy sposób to domowa pułapka na muszki owocówki. Do jej przygotowania potrzebne będą:

 • Pokrojone owoce lub ich skórki, mogą być np. jabłka;
 • Miska (lub szklanka)
 • Folia spożywcza.

Owoce warto pokroić na mniejsze kawałki i włożyć następnie do naczynia. Przy pomocy folii spożywczej zakryj szczelnie naczynie tworząc na jej powierzchni napiętą “taflę” (można do tego celu użyć gumki recepturki. Następnie wykałaczką nakłuj folię w kilku miejscach, tworząc małe dziurki. To przez nie muszki owocówki wejdą do naczynia, ale już nie uda im się stamtąd wydostać.

Drugi sposób to piękny zapach 🙂 Zostaw na jakiś czas zapalone w kuchni świece zapachowe. Meszki pewnych zapachów unikają jak ognia, ale nie wszystkich. Dlatego warto zainwestować w świece o zapachu mentolowych lub lawendy.

Trzeci sposób: odkurzacz i suszarka. Zwalczanie muszek owocówek przy pomocy technicznych środków może być skutecznie, ale trochę niebezpieczne. Traktując meszki strumieniem gorącego powietrza spowodujesz ich usmażenie. Odkurzaczem zaś po prostu wciągniesz je do środka odkurzacza. Niemniej, gonitwa za muszkami w małej kuchni może spowodować uszkodzenia tego, co spotkamy na swojej drodze. A jest i groźne dla nas samych (wszak można się potknąć, patrząc w górę). Inną sprawą jest fakt, że jest to sposób dość trudny, ponieważ muszki szybko latają i może nie udać się wyłapać wszystkich.

Czwarty sposób: mikstura z płynem do mycia naczyń. Do jej wykonania potrzebujemy dwóch składników: płyn do mycia naczyń i ocet (najlepiej jabłkowy). Wykonanie jest proste: zmieszaj oba składniki w słoiku i zostaw go otwarty na noc. Rano zobaczysz mnóstwo pływających utopionych owadów.

muszek owocowek
muszki owocówki

Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni? Inne sposoby

Co zrobić w sytuacji, gdy kuchenne muszki owocówki są odporne na domowe sposoby? Trzeba udać się do sklepu. Oferty sklepów są bogate w różnego rodzaju chemiczne środki do zwalczania muszek owocówek. Są to między innymi:

 • Profesjonalne pułapki, które zwierają w sobie wabiący insekty płyn; działa ona jak domowa pułapka na meszki, ale jest o wiele skuteczniejsza; jej cena to ok. 15 złotych;
 • Lepy, które przypominają tradycyjne mucholepy; można je zawiesić lub położyć w pomieszczeniu; owady przyklejają się do lepkiego paska i nie są w stanie do niego odkleić; lepy na meszki to koszt ok. 2 złotych;
 • Aerozole ze środkami owadobójczymi; na muchy owocówki najlepiej stosować spray na owady latające; należy pamiętać, że te preparaty choć skuteczne, nie są obojętne dla zdrowia; przed ich użyciem z kuchennego blatu należy pochować żywność, a ze zlewozmywaka wyjąć naczynia kuchenne; ceny aerozoli owadobójczych zaczynają się od 12 złotych.

Co na muszki owocówki? Porządek

Owocówki w kuchni pojawiają się bez względu na porę roku. Jednak najwięcej jest ich latem i jesienią. Wtedy to na blatach kuchni znajduje się najwięcej ich przysmaków. Mają też ułatwiony dostęp przez otwarte drzwi i okna. Aby nie dopuścić do powrotu niechcianych gości, trzeba przestrzegać kilku zasad. Oto one:

 • Utrzymuj porządek w kuchni. Czysty blat, bez resztek jedzenia, owoców i wszystkiego tego, co może muszki owocówki przyciągnąć – to podstawa sukcesu. Jeśli na blacie zostawisz odrobinę rozlanego soku – spodziewaj się meszek. Dlatego regularnie czyścimy zlew, kosz na śmieci oraz blaty. Owoce warto schować pod przykryciem.
 • Zakrywaj kosz na śmieci, regularnie go opróżniaj.
 • Dokładnie myj owoce i warzywa po ich przyniesieniu do domu. Nie masz żadnej gwarancji, że nie znajdują się na nich jajeczka muszek owocówek. A z nich wkrótce pojawi się nowe pokolenie szkodników.
 • zainwestuj w siatkę ochronną na okna. Siatki te są tak banalne w montażu, że spokojnie sobie w tym poradzisz. A skutecznie utrudnisz dostęp do mieszkania intruzom.
 • Pamiętaj, by dokręcać szczelnie słoiki – szczególnie te ze słodkimi rzeczami (jak np. dżemy).

Pamiętaj, że meszki owocówki lubią wilgotne obszary. Sprawdzaj więc zatem regularnie kuchnię i łazienkę pod kątem ewentualnych wycieków. Warto też zaopatrzyć się w osuszacz powietrza, jeśli powietrze w Twoim mieszkaniu jest zbyt wilgotne. Warto też zastanowić się nad wymianą gleby doniczkowej. Zbyt niska jakość gleby doniczkowej może stanowić idealne środowisko dla życia muszek owocówek.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

You may also like these

%d bloggers like this: