jak usunąć plamę z oleju

Jak usunąć plamę z oleju? 5 domowych sposobów.

Plama z oleju na ubraniu podczas codziennych czynności kuchennych pojawia się dość często. Podobnie rzecz ma się z obrusami. Plama z oleju na pierwszy rzut oka wydaje się trudna do usunięcia. Jak usunąć plamę z oleju? Tłustą, wnikającą w głąb materiału. Wiele pań napotyka właśnie problem jak usunąć plamę z oleju. W poprzednim arcie pisałem o sposobie na usunięcie plamy z żywicy. Tym razem dowiecie się, jak domowym sposobem usunąć plamę z oleju.

Jak usunąć plamę z oleju – problem

Plama z oleju może przytrafić się każdemu, podczas codziennych kuchennych prac. Czy plama z oleju na spodniach, czy na obrusie jest faktycznie tak trudna do usunięcia? Jak sprać olej z odzieży? Przyjrzyjmy się domowym sposobom. Przede wszystkim jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ niektóre delikatne tkaniny, na skutek stosowanych zabiegów mogą zostać uszkodzone. Wywabianie plam z oleju jednak nie jest takie trudne, jakby się to mogło wydawać. W tym celu będziemy stosować m.in. mąkę ziemniaczaną, szare mydło, spirytus, amoniak lub benzynę.

Plamy z oleju – przyłóż ściereczkę!

Zanim jednak zaczniesz zabieg wywabiania plamy z oleju, wykonaj bardzo ważną rzecz: przyłóż ściereczkę (lub papier). Zapobiegnie to przenikaniu plamy dalej, a także substancji, za pomocą której będziesz wywabiać plamę. Sama ściereczka również będzie miała właściwości chłonące olej. Następnie można przetrzeć plamę roztworem octu i alkoholu. Pamiętaj tylko, by zbyt mocno nie trzeć, albowiem alkohol i ocet mogą spowodować odbarwienia delikatnych tkanin.

Usunięcie plamy z oleju płynem do mycia naczyń

Czasem, do usunięcia plamy z oleju można zastosować płyn do mycia naczyń. Czy to jednak zda egzamin? Okazuje się, że jest duża szansa, że tak. Wystarczy nalać płyn na plamę i odczekać kilka godzin. Płyn do mycia naczyń ma właściwości wiążące cząsteczki oleju. Po upływie tego czasu ponownie namoczyć plamę i przetrzeć płynem, na koniec wypłukać, wyprać i powinno być po problemie.

Plama z oleju – a może benzyną?

Użycie benzyny do wywabienia plamy z oleju również jest ciekawym sposobem. Ale w tym przypadku będziemy potrzebować jeszcze jeden składnik – mąkę ziemniaczaną. Plamę z oleju wystarczy przetrzeć benzyną, a następnie posypać mąką. Następnie należy odczekać ok. 30 minut i zeskrobać mąkę. Kolejny etap to wypranie ubrania i powinno być O.K.!

Czas gra rolę

Czas jest bardzo istotny. Im szybsza reakcja na usunięcie plamy, tym lepiej. Olej nie zdąży wniknąć zbyt głęboko i plama nie zdąży się powiększyć. A to zaoszczędzi środków finansowych wydanych później na kosztowną chemię (lub pralnię chemiczną).

Plama z oleju i sól kuchenna

Jak widzicie, sposobów na wywabienie plamy z oleju jest dużo. Kolejną metodą jest użycie soli kuchennej, a dokładniej przygotowanej mikstury w postaci mieszanki soli i alkoholu (proporcja 1:4). Zamiast soli można użyć talku dla niemowląt oraz pasty do zębów. Sposób postępowania z wywabieniem plamy jak wyżej.

Powodzenia 🙂

About the Author

One thought on “Jak usunąć plamę z oleju? 5 domowych sposobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

You may also like these

%d bloggers like this: