W okresie jesiennym częściej chodzimy do lasu, czy to na grzyby, czy po prostu na spacer. Chwila nieuwagi może wystarczyć, by nasze ubranie ubrudzić żywicą z drzew. Plamy z żywicy to nie lada problem, ale jest kilka sposobów, by się też żywicy z kurtki, czy spodni pozbyć. Co powinieneś wiedzieć?
Jak usunąć plamę z żywicy?
Bardzo szybko możemy ubrudzić ubranie żywicą. Wystarczy dotknąć, otrzeć się o drzewo i na naszym ubraniu pojawi się plama z żywicy. Zazwyczaj nie zauważamy tego od razu, a dopiero w momencie, gdy żywica już zaschnie. Ale czy w równie szybki sposób możemy się jej pozbyć? Usunięcie plamy z żywicy jest jedną z trudniejszych czynności, ale jeśli zastosujesz odpowiednie środki, będziesz cieszyć się ulubionym ubraniem przez długi jeszcze czas.
Pamiętaj, że zwykłe pranie nie wystarczy, ponieważ plama z żywicy nie rozpuszcza się w wodzie. Konieczne może być użycie substancji opartych na oleju lub alkoholu oraz włożenie ubrań do… zamrażarki. No ale po kolei…
Plama z żywicy – jak się pozbyć
Pierwszym naszym odruchem, gdy widzimy przyczepioną do ubrania zaschniętą żywicę, jest chęć pokruszenia jej. Nie wolno tego robić pod żadnym pozorem! Nie dość, że plama nie zostanie usunięta, to odzież zostanie uszkodzona. Żywica nie wnika w strukturę materiału, ale przyczepia się i osadza na powierzchni. Dlatego jest duża szansa na usunięcie jej przy zastosowaniu odpowiednich środków. Czego więc warto spróbować?
Usunięcie plamy z żywicy – zamrożenie ubrania
Ten sposób na pozbycie się plamy z żywicy brzmi trochę może dziwnie. Ale jest skuteczny. Jeśli nie mamy miejsca w zamrażalniku, możemy spróbować obłożyć żywicę kostkami lodu. Po odczekaniu kilku minut można spróbować usunąć żywicę – należy do tego użyć paznokcia lub nożyka. Sposób ten zazwyczaj jest skuteczny. Jednakże jeśli plama z żywicy dalej widnieje – trzeba spróbować innego sposobu.
Żywica na ubraniu – a może zaprasować?
To kolejny sposób na walkę z plamą żywicy na ubraniu – wykorzystanie żelazka i prasowanie. Trzeba pamiętać jednak o tym, by nie prasować żywicy bezpośrednio stopą żelazka. Zarówno na plamę jak i pod spód plamy należy położyć ściereczkę bawełnianą. Na żelazku zaś należy nastawić temperaturę możliwie najwyższą dla danego prasowanego zabrudzonego materiału (informacja zapewne jest na metce). Zamiast ściereczek z bawełny można wykorzystać papier do pieczenia. Rozgrzana żywica zostanie przeniesiona na ściereczkę (lub papier) i w ten sposób usunięta. Jednakże jest to zabieg dość trudny do wykonania, albowiem rozgrzana żywica może wniknąć w strukturę materiału i trwale uszkodzić ubranie – szczególnie to wykonane z poliestru lub bawełny. Podobnie ma się rzecz z usuwaniem plam z wosku.
Usunięcie plamy z żywicy domowym sposobem
W każdym domu znajdują się produkty o pewnych właściwościach chemicznych. Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: przeczytaj skład chemiczny, czy dany środek nie uszkodzi ubrania! Najlepiej sprawdzić działanie substancji w jakimś niewidocznym miejscu. Zawsze podłóż pod plamę papierowy ręcznik lub ściereczkę bawełnianą (by plama nie rozlała się na inne części). Zacznij od pierwszego sposobu – jeśli nie pomoże, dopiero wtedy przejdź do kolejnego.
Usunięcie żywicy – olejek herbaciany
Olejek herbaciany powinien rozpuścić żywicę. Warto od niego zacząć, gdyż jest nieszkodliwy dla ubrań. Należy nałożyć olejek herbaciany na żywicę przy pomocy wacika lub patyczka kosmetycznego. Staraj się nakładać olejek tylko na plamę, nie zaś na tkaninę wokół – dzięki temu zminimalizujesz tłuste zabrudzenia. Plamę po resztkach żywicy i olejku usunie ocet rozcieńczony wodą w proporcji 1:3. Przemywaj tkaninę wacikiem zmoczonym w tym roztworze.
Usunięcie żywicy – spirytus salicylowy
Kolejna metoda to użycie spirytusu salicylowego (lub acetonu). Technika wywabiania plamy jest dokładnie taka sama jak powyżej. Za pomocą tych środków usuniesz też resztki olejku herbacianego. UWAGA! Spirytusu salicylowego oraz acetonu NIE STOSUJ w przypadku tkanin syntetycznych, które środki te po prostu rozpuszczą!
Plamy z żywicy i terpentyna
Terpentyna to kolejny środek, za pomocą którego możesz spróbować usunąć plamę z żywicy. Terpentynę najlepiej jest rozcieńczyć z alkoholem w proporcji 1:3 i nakładać na plamę przy pomocy gazy. Pamiętaj o tym, by nie nakładać tej substancji bezpośrednio na tkaninę, ponieważ zrobią się zacieki. Po nałożeniu cieczy na plamę odczekaj 30 minut i usuń.
Żywica i proszek do prania
Do usunięcia plamy z żywicy można użyć też pasty wykonanej z proszku do prania i wody. Dość gęstą pastę należy nałożyć na plamę (np. małą szczoteczką) i odczekać ok. 30 minut. Po tym czasie należy opłukać tkaninę. Jeśli są jeszcze resztki żywicy, można czynność powtórzyć.
Kolejnym sposobem, choć dość ryzykownym, jest zastosowanie denaturatu rozcieńczonego z wodą. Istnieje jednak duże ryzyko odbarwienia tkaniny, dlatego tylko o tym sposobie wspominam, choć nie zalecam jego stosowania.
Ubranie, bez względu na to, która metoda została użyta, należy wyprać zgodnie z zaleceniami z metki. Po wysuszeniu (nie używaj suszarki bębnowej, bo to może utrwalić plamę) sprawdź, czy zabiegi przyniosły zamierzony skutek. Jeśli plama nadal jest widoczna, wykorzystaj ponownie którąś z opisanych wyżej metod. Oczywiście, po każdym wywabianiu plamy z żywicy, ubranie należy wyprać, najlepiej ręcznie przy użyciu szarego mydła.
Lepkie dłonie z żywicy
Może zdarzyć się tak, że po praniu ręcznym Twoje dłonie będą lepkie. Do pozbycia się tego problemu dobrze jest użyć zwykłego oleju do smażenia. Można też użyć oleju kokosowego lub masła. Nie ma to większego znaczenia. Ma być po prostu olej. Nałóż niewielką ilość oleju na dłoń i wykonuj ruchy jak przy solidnym myciu dłoni. Na koniec umyj dłonie zwykłym mydłem. Dodam, że ten sposób jest dobry nie tylko na żywicę, ale i na inne zabrudzenia dłoni.
Mam nadzieję, że pomogłem 😉
2 thoughts on “Jak usunąć plamę z żywicy z ubrania? Aż 8 sprawdzonych sposobów!”