czyszczenie materaca

Jak wyczyścić materac? Czyszczenie materaca domowymi sposobami

Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, jak ważne jest czyszczenie materaca. Na materacu zbierają się bowiem nie tylko roztocza, ale także kurz i pył. Spanie w tym wszystkim nie jest dobre dla naszego zdrowia. W łóżku spędzamy czasami ponad połowę swojego życia. Łóżko w sypialni to miejsce naszej regeneracji. Dlatego bardzo ważne jest, by odbywała się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Dobrze dobrany materac, to połowa sukcesu. Bardzo ważną czynnością jest czyszczenie materaca i utrzymywanie go w higienie. Jak wyczyścić materac? Jak o niego dbać? Zapraszam do lektury.

Odkurzanie materaca

W poprzednim wpisie był artykuł o jednym ze sposobów na odkurzanie mieszkania. Robot odkurzający jednak nie jest w stanie wykonać tej czynności. Dlatego do odkurzania materaca musimy użyć odkurzacza tradycyjnego, ze ssawką. Odkurzanie materaca to podstawowa i szybka czynność pielęgnacyjna, dzięki której pozbędziesz się z materaca różnego rodzaju kurzu i roztoczy.

Wietrzenie materaca

Kolejny sposób na świeżość naszego materaca, to wystawienie go na świeże powietrze. Im dłużej będzie wystawiony na działanie świeżego powietrza, tym lepiej – pozbędziemy się z niego wilgoci. Warto jednak po tej czynności odkurzyć materac przed położeniem go na łóżko.

Usuwanie plam z materaca

A co w sytuacji, gdy materac został zabrudzony jakąś substancją? Poniżej kilka sposobów na czyszczenie materaca.

Czyszczenie materaca na mokro

Świetnym sposobem na czyszczenie materaca na mokro jest użycie myjki parowej. Nie należy jednak myjki parowej używać zbyt często (wystarczy raz na trzy miesiące). Trzeba pamiętać o tym, że mycie parowe powoduje wnikanie pary głęboko w materac. Jest całkiem skuteczne, ale powinno odbywać się w odpowiednich warunkach: najlepiej w okresie letnim, by można było materac przesuszyć i wywietrzyć. Czyszczenie materaca w ten sposób jest znacznie głębsze, a gorąca para skutecznie usunie roztocza. Takie dokładne czyszczenie jest zalecane szczególnie alergikom. Jakich używać środków? Idealne do tego będą delikatne detergenty do czyszczenia tkanin.

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną.

Soda ma właściwości czyszczące, neutralizuje także kwasy i zapachy. Sodę oczyszczoną można używać na sucho i na mokro. Soda użyta na sucho pozwoli nam odświeżyć materac. Co nam będzie potrzebne?

  • soda oczyszczona – 1 szklanka;
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego;
  • słoik;
  • drobne sitko.

Sodę na sucho można aplikować na dwa sposoby: albo samą albo z olejkiem eterycznym (w drugim przypadku należy roztrzepać w słoiku sodę z olejkiem). Następnie przepuszczamy sodę przez sitko na całą powierzchnie materaca i pozostawiamy na (najlepiej) cały dzień. Na koniec całość dokładnie odkurzamy – idealna będzie do tego wąska końcówka odkurzacza.

Soda na mokro pozwala z kolei usunąć plamy. Potrzebne nam będą:

  • dwie łyżeczki sody oczyszczonej;
  • odrobina wody;
  • wilgotna gąbka lub ścierka.

Sodę należy wymieszać z wodą. Tak powstałą “papkę” następnie umieścić na plamie i odczekać ok. 30 minut. Po tym czasie, przy pomocy gąbki lub ściereczki sodę należy wetrzeć w plamę.

Czyszczenie materaca sokiem z cytryny i wodą

Woda z cytryną jest świetnym środkiem czyszczącym. Należy użyć dwóch części wody i jednej części soku z cytryny (stosunek 2:1). Wodę i sok należy wymieszać i taką miksturę nałożyć na plamę. Po odczekaniu kilku minut plamę należy przetrzeć gąbką lub ściereczką.

Jak usunąć trudne plamy z materaca – sól i woda

Sól i woda to również świetny środek czyszczący (enzymatyczny). Trudną do usunięcia plamę (np. plama z krwi) należy posypać solą a następnie usunąć ją zimną wodą (im woda zimniejsza, tym lepiej). Czemu nie można użyć wody ciepłej? Ponieważ np. w plamie organicznej (np. właśnie w plamie krwi) białko po prostu się ścina i wnika bardziej w tkaninę. Trzeba pamiętać o tym, by trudne do usunięcia plamy usuwać od razu, gdy plama jest świeża. Im dłużej czekamy, tym gorzej. Z czasem może stać się to nawet niemożliwe.

Czyszczenie materaca boraksem

Innym dobrym sposobem na czyszczenie materaca jest boraks. Posiada on również właściwości pochłaniające zapachy. Jeśli plama jest sucha, należy zrobić pastę z boraksu i wody. Pastę należy nałożyć na plamę i odczekać, aż zaschnie i zeskrobać. Na plamę mokrą należy użyć rzadszego roztworu: 3/4 wody i 1/4 boraksu. Taki roztwór należy rozlać na plamę, a następnie wytrzeć (osuszyć) ściereczką lub gąbką.

About the Author

One thought on “Jak wyczyścić materac? Czyszczenie materaca domowymi sposobami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

You may also like these

%d bloggers like this: