grass stain plama z trawy

Plama z trawy – jak usunąć?

Plama z trawy to poważny problem dla ubrania. Wiosną i latem spędzamy dużo czasu na wolnym powietrzu. To sprzyja zabawom, ale i powstawaniu plam z trawy na ubraniu. W trawie znajduje się bardzo silny barwnik – chlorofil. To właśnie dzięki niemu zachodzi proces fotosyntezy. Używany jest także w przemyśle spożywczym. Wnika on na tyle głęboko we włókna ubrania, że usunięcie plamy z trawy stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na usunięcie takiej plamy.

Plama z trawy – sposoby usuwania

Reakcja na plamę z trawy powinna być wręcz natychmiastowa. Jeśli plama nie zostanie usunięta szybko, zostanie na trwałe w materiale. Pierwszą czynnością, jaką powinnaś natychmiast wykonać to:

  • NAMOCZENIE MATERIAŁU W ZIMNEJ WODZIE.

Pamiętaj, że użycie wody ciepłej lub gorącej pomoże, ale w przypadku plam oleistych. W przypadku plamy z trawy, może tą plamę tylko utrwalić. Zimna woda pomoże zmiękczyć zabarwienie i sprawi, że usunięcie plamy z trawy będzie łatwiejsze. Kolejnym krokiem, jaki powinnaś wykonać, to:

  • UŻYCIE KWASKU CYTRYNOWEGO

W zależności od intensywności zabrudzenia, stwórz albo roztwór kwasku cytrynowego z wodą lub użyj soku wyciśniętego świeżo z cytryny. Następnie tak nawilżone miejsce potrzyj delikatnie w dłoniach. Pamiętaj, by zrobić to dłońmi, a nie przy pomocy ścierki (ścierka rozetrze plamę). Na koniec przepłucz tkaninę. W zależności od potrzeby, czynność możesz powtórzyć.

Plama z trawy – inne domowe sposoby

Domowe sposoby na usuwanie plam sprawdzają się nie tylko przy usuwaniu plamy z trawy. O usunięciu plamy z oleju pisaliśmy tutaj. O usuwaniu plamy z żywicy pisaliśmy tutaj. Domowe sposoby to także sprzątanie ekologiczne, o którym pisaliśmy tutaj. Do wywabienia plamy z trawy możesz użyć na przykład:

  • ALKOHOL

Pamiętaj, że im mocniejszy, tym lepszy. Idealnym rozwiązaniem będzie alkohol o stężeniu 70%. Sposób działania jest taki sam: plamę trzeba namoczyć, lekko rozetrzeć dłońmi i pozostawić na około 30 minut, a następnie wyprać w zimnej wodzie. W przypadku odzieży z wełny, alkohol należy lekko podgrzać.

  • LAKIER DO WŁOSÓW

Lakier do włosów zawiera alkohol i nadaje się raczej do lekkich zabrudzeń. Należy lakierem spryskać miejsce zabrudzenia, odczekać aż stwardnieje i wyschnie, a następnie użyć miękkiej i suchej szczoteczki (może być do zębów) do usunięcia plamy z trawy.

  • PŁYN DO MYCIA NACZYŃ

Również nadaje się do plam o niskiej intensywności zabrudzenia (płyn do mycia naczyń skutecznie rozpuszcza tłuszcze). Wylej trochę płynu na plamę, lekko zatrzyj, a następnie wypierz ubranie w pralce w minimalnej temperaturze wody.

  • WODA UTLENIONA

Pamiętaj, by wody utlenionej nie używać na kolorowych ubraniach (odbarwią się). Woda utleniona sprawdza się bardzo dobrze na bawełnie i lnie. Należy dokładnie zwilżyć plamę z trawy, odczekać około 30 minut i następie wybrać ubranie w pralce, również nastawiając minimalną temperaturę wody.

Plama z trawy – tego nie rób!

  • Nie używaj ciepłej wody! Ciepła woda, zamiast rozpuścić zabrudzenie z trawy, tylko je utrwali.
  • Nie trzyj tkaniny zbyt mocno! Zbyt mocne tarcie tkaniny może ją uszkodzić lub zniszczyć. Najlepiej sprawdzić na niewidocznym elemencie, na ile sobie możesz pozwolić.
  • Nie czekaj z reakcją! W przypadku plamy z trawy, reakcja na zabrudzenie powinna być natychmiastowa. Odczekanie sprawdza się tylko w przypadku plam z błota.

Stara plama z trawy – jak usunąć?

Stare plamy z trawy to nie lada kłopot. Są na to sposoby, choć nie gwarantują 100% czystości. Jeśli poprzednie sposoby nie dały satysfakcji, można spróbować wywabić plamę amoniakiem. Na stare plamy dobry może okazać się także alkohol, ale tym razem zmieszany razem z solą. Oba sposoby jednak należy wykorzystywać z wyczuciem, szczególnie w przypadku delikatnych tkanin.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge

You may also like these

%d bloggers like this: